My už sme si tak trochu zvykli

Autor: Peter Odráška | 5.1.2012 o 22:19 | (upravené 5.1.2012 o 22:28) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  515x

Hanba. Blamáž. V poslednom čase na Slovensku najčastejšie používané slová. Padla vláda? To sa zas o nás vo svete popíše... Predražený štadión o takmer 100 percent? Niekto sa zas pekne nabalil. Teraz však prišlo niečo, čo nezasiahlo priamo len Slovensko, ale aj našich severozápadných susedov z Čiech. Víkend šampiónov sa konať nebude!

Medzinárodný turnaj, na ktorom si mali zmerať sily 3 tímy z Českej a 3 zo Slovenskej republiky, bol 3 dni pred jeho začiatkom zrušený. V poriadku, ak sa predsa vyskytnú nejaké vážne problémy, ktoré zamedzujú v hladkom priebehu akcie, nikto ani nemukne. Oficiálny dôvod preto vyznieva ešte komickejšie: obava pred chuligánmi, strach o zdravie ľudí, tak znelo oficiálne stanovisko starostu Bratislavy-Nového Mesta Rudolfa Kusého. Reakcie na túto výhovorku rozdeľujú ľudí do 2 hlavných skupín: tí, ktorí túto myšlienku podporujú, v opozícii stojí drvivá väčšina odporcov, ktorých hnev sa prejavuje rôzne. Fanstránka pána starostu na Facebooku, ktorý má slabých 741 fanúšikov, sa v momente zaplnila príspevkami nahnevaných ľudí, ktorí svoje peniaze vrazili do vstupenky, aby si užili atmosféru 96 miliónového štadióna, v ktorom okrem hráčov budú medzi sebou súperiť aj priaznivci jednotlivých klubov, keďže, ako je všeobecne známe, v podobných turnajoch nejde až tak o výsledok, ako skôr o to, ktorý fanklub je ten najlepší. Prejavy hnevu sa rôznia. Od nadávok, cez výsmech až po rezignované konštatovania typu: „Čudujete sa? Veď sme na Slovensku!“

Pretože sa doslova vyžívam vo fandení, kedy skupina ľudí vytvorí jeden hlas a neustále ženie svoj tím vpred, rozhodol som sa zaobstarať si vstupenku na tento turnaj, keďže, ako je všetkým známe, sa mal prvýkrát konať na Slovensku. Ako veľa iných ľudí, aj ja som si ju v podstate dal pod stromček ako darček. Od chvíle, kedy sa do mojich rúk dostalo povolenie dať si na seba červeno-čierno-bielu čiapku a stať sa súčasťou trnavského kotla na Víkende šampiónov, začal som si opakovať chorále, aby som nebol akýmsi "vyvrheľom". Jednoducho povedané: tešil som sa jak malé decko. O to väčšie bolo moje sklamanie a hnev, keď som sa dozvedel, že v nedeľu 8.1.2012. mi (resp.nám) nebude umožnené ukázať, ktorý fanklub je na Slovensku najlepší, a to z dôvodu, ktorý som vyššie uvádzal.

Nechcem písať siahodlhé eseje, ktoré by každého unudili, len sa jednoducho opýtam: Mali kompetentní málo času nájsť si poriadnu výhovorku? Prečo podobné ohlasy nepočujeme z Nemecka, Česka, či Poľska, kde sa počet chuligánov pohybuje v neporovnateľných číslach s našimi. „Výtržníci si na Tehelnom poli organizovali bitky, ktoré sa mali odohrávať počas turnaja,“ bolo možné dočítať sa. Inde sa bitky neorganizujú? Ako vždy si nevieme zobrať príklad z krajín, ktoré sa s týmto problémom úspešne popasovali. Sme (s prepáčením) tak tupí, že sa radšej vyhovoríme na vec, ktorej uverí azda len 12-ročné dieťa. Množstvo peňazí bolo na Slovensku doslova spláchnutých kanálom do vreciek darmožráčov, a teraz, keď má prísť konečne akcia, vďaka ktorej sa Slovač môže ukázať ako organizácie schopný národ, ušetríme na „pánoch“ policajtoch. Prečo všade pcháte kolektívnu vinu? Prečo musia trpieť tí, ktorí si naozaj plánovali vykričať svoje hlasivky a povzbudzovať do nemoty svoje obľúbené mužstvo? Tieto otázky majú jedinú chybu: neexistuje na ne racionálna odpoveď.

A potom sa Slováci záhadne čudujú, že ľudí na štadiónoch nepribúda a nepribúda. Prečo asi? Zamyslime sa, kde je asi chyba, keď nám kompetentní v časoch krízy a korupcie zoberú aj to málo, čo nám ešte robí radosť.  Slováci ako národ majú more chýb. Azda najväčšou je naša schopnosť znášať všetky rany, ktoré nám tento štát udeľuje. Nedokážeme sa spojiť, vyjsť do ulíc a povedať nie. Jednoducho z toho bude scenár, ktorý je pre náš národ tak typický: proste sa to pretrasie a pôjde sa ďalej.

A tak z pekného výletu do hlavného mesta Slovenska zostali len nervy, hnev, sklamanie. Nebojte sa, pán starosta, zajtra sa z domu ani nepohnem, veď čo keby ma na ulici napadol nejaký chuligán? To sa nedá riskovať. Zostanem pekne v pohodlí domova a nájdem vám zopár fanúšikov na Facebook.

Ospravedlňte ma, je mi z toho všetkého zle, utekám na WC...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?