Nie je turnaj ako turnaj

Autor: Peter Odráška | 8.7.2014 o 21:24 | Karma článku: 1,89 | Prečítané:  215x

Letná prestávka medzi koncom starého a začiatkom nového futbalového ročníka sa každoročne nesie v znamení turnajov susedných obcí, v júli tohto roka na programe nechýbal Turnaj o pohár firmy TIBI, v ktorom organizátora z Hornej Kráľovej doplnil okrem tradičných turnajových súperov z Močenku a Hájskeho štvrtý tím z Veče. Okrem štyroch mužstiev, súperiacich o turnajový triumf, sa popri tomto zápolení každoročne spúšťa neohlásená súťaž vybraných funkcionárov, ale aj tých, ktorí majú usporiadateľskú vestu len ako fašiangový kostým a na futbal zavítajú okrem hodov už len počas turnajového obdobia. Víťazom tohto samostatného Turnaja o pohár darmožráča sa každoročne stane súťažiaci, ktorý získa najviac bodov, ktorý ukáže najostrejšie lakte aj jazyk a vybaví si čo najviac vecí zadarmo. Predmety, ktoré mohli prihlásení súťažiaci získať, boli rôzne obodované. Pivo, pálenka, víno či cigánska pečienka, to všetko boli veci, ktorých zisk vyniesol jedného súťažiaceho na absolútny vrchol. Samozrejme, platilo pravidlo, že ste každú vec mohli, resp. mali získať viackrát z dôvodu väčšieho bodového zisku.

Hoci v deň turnaja vládlo na hornokráľovskom štadióne počasie, v ktorom by ste si radšej vložili nohy do vody ako do kopačiek a obliekli sa radšej do plaviek ako do darmožráčskeho dresu, každý zo súperov v oboch turnajoch mal rovnaké podmienky a začínal z rovnakej štartovacej čiary. To, že niektorí darmožráči „trénovali“ na zápasoch a vo vysokých teplotách celoročne, je ich výhoda, resp. nevýhoda tých, ktorí sú leniví a prípravu na tento významný turnaj zanedbali. A tak sa začínajú súťaže. Jeden na ihrisku, kde domáca Horná Kráľová bez problémov poráža Veču, ktorá pôsobí v lige o tri súťaže nižšie, druhý o niekoľko metrov ďalej v bufetoch, kde sa prví darmožráči schádzajú a pripisujú si na konto úvodné grátis úlovky.

V druhom semifinálovom zápase si Močenok poradil s Hájskym, čo znamená, že sa zopakuje finále spred týždňa medzi Hornou Kráľovou a Močenkom, ktorý vtedy turnaj organizoval. Druhý semifinálový zápas bol dôležitý z viacerých dôvodov. Domáce mužstvo spoznalo svojho finálového súpera, na druhom fronte sa začali schádzať darmožráči, ktorí si veria a prichádzajú medzi súťažiacimi ako poslední.

Po krátkej prestávke začína zápas o tretie miesto. Darmožráči, ktorých je väčšina práve z organizátorskej dediny, pokračujú v love, využívajú všetky možnosti a stanoviská, ktoré si organizátori turnaja pre súťažiacich pripravili, okrem bufetov aj stánky, kde si môžete prevŕtať koleno za jeden cent či zmenáreň chrbtovej kosti a koži na tvári za body do súťaže. Špeciálna odmena v podobe 200 bodov je aj za ochranu bufetu vlastným telom v stave ohrozenia tohto stravovacieho zariadenia letiacou loptou, ktorú vysielajú hráči z druhého turnaja. Fanúšikovia tohto podujatia si môžu vychutnávať rôzne taktiky a stratégie, ktoré si darmožráči pripravili. Jedni využívajú bufetové stánky s najmenšími radami, iní nemajú problém zájsť dovnútra a zmeniť charakter bufetu na samoobslužné stravovacie zariadenie. A čo že peniaze z bufetov idú na chod klubu, vesta značí jediné – neplatím! Nebyť fanúšikov z Hájskeho a Veče, či hornokráľovských priaznivcov futbalu, ktorí sa do druhého turnaja nekvalifikovali, museli by si aktéri boja o tretie miesto pripadať pomerne zbytoční. Súťaž darmožráčov však má väčšie grády, naberá na obrátkach a boje o zisk vecí grátis sú oveľa viac vyhrotené.

Je to tu. Finále. Boje o celkový triumf na jednom a druhom turnaji ponúkajú priepastný kontrast. Pomerne nudné meranie síl medzi odvekými rivalmi z Hornej Kráľovej a Močenka bez gólového korenia sa s turnajom darmožráčov nemôže rovnať. V tom súťažiaci nepoznajú kamaráta, nepoznajú žiadnu prekážku a idú aj cez žalúdočnú bolesť, spôsobenú toľkými jaternicami či klobásami, ktoré si bez akejkoľvek finančnej straty dokázali vybaviť. Darmožráči siahajú na dno svojich síl, fyzickým vzhľadom pripomínajú kvôli chýbajúcej chrbtovej kosti, koži na tvári a množstve prekážok, ktorých prekonanie ich stálo niekoľko zranení, zombíkov, ani to ich však nezastaví v tom, aby zo všetkých síl bojovali o prvenstvo na turnaji. Tak, ako sa riadny hrací čas finálového zápasu Močenka s Hornou Kráľovou blíži ku koncu, vrcholí aj turnaj darmožráčov. Forma niektorých dosahuje v závere finále absolútny vrchol, darmožráči sa s ubúdajúcimi pečienkami, jaternicami a poslednými litrami vína dostávajú do úplného tranzu, nedokážu triezvo uvažovať, sú ovládaní vyššími silami v podobe jedla a pitia zadarmo. Platí logické uvažovanie: keď aj nevyhráš turnaj, mať v žalúdku posledný úlovok sa taktiež ráta a darmožráč zaň získava rešpekt. Strelcom na zelenej pažiti zvlhol pušný prach, na rad prichádza penaltový rozstrel. V mysliach niektorých darmožráčov prebleskuje informácia o tom, že sa v ten deň konajú až dva turnaje, časť mozgovej kôry sa vracia do socializovaného stavu, skupina darmožráčov opúšťa bojisko a prichádza si vychutnať aspoň to jedno percento z turnaja v podobe penált, ktorými finálový duel vrcholí, keď už tých 99% zmeškala kvôli bojom na svojom turnaji. Tí ostatní, ktorí na „bufetovom ostrove“ prežili, rozohrávajú vlastný rozstrel o posledné zvyšky jedla a alkoholických nápojov.

Finálový zápas končí, turnaj darmožráčov, samozrejme, nie, prichádza tombola. Na nej veru nenájdete žiadnu oranžovú vestu, v ktorej súťažili darmožráči, tombolové lístky sú ten najvyšší level, k ním sa ešte žiaden súťažiaci v turnajovej histórii zadarmo nedostal. Ceny sú rozdané, fanúšikovia sa poberajú svojou cestou domov, futbalisti do šatní, darmožráči to už tiež vzdávajú a odchádzajú počítať body. Počkať. Jeden využíva doteraz neznámu taktiku a mieri rovno do šatne domácich hráčov. Prečo nie? Body sú predsa body a čím viac ich je, tým je prvenstvo na turnaji istejšie. Víťazstvo v súťaži má tento darmožráč isté, zostávajú už len nezodpovedané otázky, kto pomôže šampiónovi na most, ktorý vedie cez potok a spája štadión s ulicou, a kto víťaza odokryje spopod bicyklového paplóna? Nechajte majstra vyspať sa, po celodennej drine a vyrovnaných výkonoch si to zaslúži. Obe turnajové víťazstvá tak skončili doma, stopercentná úspešnosť, to sa len tak ľahko nepodarí. Turnaj darmožráčov vybojoval domáci usporiadateľ, Kráľová porazila Močenok na penalty. Povedzte to, prosím, víťazovi druhého turnaja, možno ho to bude zaujímať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?