Čemanová: Základom boli zohratosť a kolektívna hra

Autor: Peter Odráška | 18.8.2014 o 12:01 | Karma článku: 1,41 | Prečítané:  403x

Ako ste určite v poslednom čísle Slova Šaľanov zaregistrovali, mladším žiačkam Šale sa podaril ďalší nevídaný úspech, keď na medzinárodnom hádzanárskom turnaji Partille cup v Gӧteborgu obsadili druhé miesto! Bližšie sme sa na turnaj pozreli s trénerkou Žofiou Čemanovou.

Peter Odráška (P.O.): Turnaj sa hral vonku na umelej tráve, čo je oproti bežným zápasom počas sezóny, ktoré sa hrajú v hale a na úplne inom povrchu, rozdiel. Ako na vás pôsobili tieto podmienky a celková atmosféra, ktorá bola na turnaji vytvorená?

Žofia Čemanová: (Ž.Č.): Hralo sa na umelej tráve, čo nám nerobilo problém, pretože hráčky predtým absolvovali doma niekoľko tréningov na tomto povrchu a zakúpili si správnu obuv, aby samotnú hru lepšie zvládli. Čo sa týka atmosféry a podmienok, nezabudnuteľné sú hlavne centrá ihrísk, kde bolo 20 a viac ihrísk tesne vedľa seba a na každom sa hral zápas. Nádherným zážitkom pre každého bolo slávnostné otvorenie turnaja na obrovskom štadióne v Gӧteborgu, kde to bolo ako na olympiáde.  Nádhera, krása, pôžitok…

P.O.: Až po finálový zápas ste turnajom prechádzali celkom jednoznačne, keď ste vyhrali všetky zápasy, v základnej skupine ste trikrát nedostali viac ako dva góly, kvalita tímov teda nebola zďaleka vyrovnaná. Akú mal podľa vás turnaj celkovo úroveň, čo sa týka tejto skutočnosti?

Ž.Č.: Na každý zápas sme išli s tým, dosiahnuť čo najlepší výsledok, a to sa nám aj darilo, Nedá sa jednoznačne povedať, že kvalita súpera bola nevyrovnaná. Úroveň tímov sa striedala, boli silní súperi aj slabší, ale boli to tímy z krajín, ktoré vo svete hádzanej dosahujú skvelé výsledky ako Dánsko, Švédsko, Rusko a iné. Aj preto sme hrdé, že sme sa za našich podmienok dostali až tak ďaleko, a tým trochu zviditeľnili svoje mesto, hádzanársky klub a Slovensko.

P.O.: Pôsobili ste v kategórii trinásťročných, no až sedem dievčat bolo mladších (12 a 11-ročné). Čo stojí za tým, že sa tieto hráčky tak výborne prispôsobili vyššej vekovej kategórii?

Ž.Č.: Sú to talentované dievčatá, ktoré sú spolu už niekoľko rokov. Začínali v prípravke, pokračovali ako mladšie žiačky. Spolu hrali aj za školu, tým pádom ich zohratosť bola výborná. Ich výkon rástol tým, že hrávali a trénovali počas celej sezóny so staršími žiačkami, absolvovali veľa prípravných zápasov a turnajov.

P.O.: Keď sa s odstupom času pozriete na neúspešné finále proti dánskemu tímu, ktorý taktiež do finále prešiel bez prehry, riešili by ste v tomto zápase niečo inak? Nemal váš tím predsa len na to, aby súperky porazil a vyhral celý turnaj?

Ž.Č.: Ťažká otázka, hráčky dánskeho družstva boli viditeľne zohratejšie, čo robil vekový rozdiel, zároveň mali medzi sebou jednu veľkú individualitu, ktorá bola herne nebezpečná a vyspelejšia ako ostatné hráčky, naše dievčatá im však boli dobrým súperom. Napriek prehre sme veľmi spokojné s druhým miestom na takomto veľkom medzinárodnom turnaji.

P.O.: V základnej skupine ste niektoré súperky doslova „bili“. Tím inkasoval málo, na druhej strane strieľal veľa gólov. Na čo ste v príprave na turnaj kládli najväčší dôraz?

Ž.Č.: Naša hra v minulosti spočívala na jednej vynikajúcej hráčke – B.Lanczovej, počas prípravy sme sa snažili o to, aby sa strelecky do hry viac zapájali aj ďalšie hráčky, spojky D.Kiššová, G.Kollérová, dôležitá bola aj súhra s pivotom N.Jankechovou a krídlami B.Ševčíkovou a L.Letkovou. Okrem súhry všetkých hráčok v útoku sme kládli veľký dôraz na obranné činnosti, a práve faktor kolektívnej hry bol rozhodujúcim krokom pri víťazstvách na turnajoch a Majstrovstvách Slovenska.

P.O.: Najlepšou strelkyňou tímu bola Lanczová so 71 gólmi, hoci je o rok mladšia ako kategória, v ktorej na turnaji hrala. Čo by ste na jej výkony a na jej prínos tímu povedali?

Ž.Č.: Je veľmi svedomitá na tréningu aj v zápasoch. Zodpovedne pristupuje k povinnostiam, má 100% dochádzku a hádzaná je pre ňu radosť. Je to veľký talent, ľaváčka s dobrou silnou strelou, prehľadom v hre a zmyslom pre kolektívnu hru. Na svoj vek je veľmi rozumná, uvedomuje si svoju zodpovednosť, a tak aj pristupuje k povinnostiam. Stále sa dá na ňu spoľahnúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?