Rasistické naivné divadlo

Autor: Peter Odráška | 21.6.2015 o 15:26 | (upravené 21.6.2015 o 15:33) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  294x

„Poprosíme o pochopenie, vlak bude mať meškanie z dôvodu napadnutia cestujúcich,“ zaznieva z reproduktora po tom, ako vystupujem z vlaku a ponáhľam sa na posledný autobus domov.

Horká pachuť v ústach mi znepríjemňuje chôdzu a premýšľam nad divadlom, ktoré som mal za poslednú hodinu „česť“ zažiť. Vstupenka na divadelnú hru bola s prislúchajúcim preukazom zadarmo, prítomní diváci boli z nej takí unesení, že snáď ani nedýchali. Ale pekne späť na začiatok...

Scéna začína v Bratislave, je zasadená do večerného vlaku smerujúceho z hlavného mesta do Šale, ktorým som cestoval aj ja. Veľmi interaktívne predstavenie. Vlak mal oficiálny odchod 21:07 zo stanice, pristavený bol, samozrejme, o desiatku minút skôr. Sadám si na miesta aj s dvojicou kamošov, ktorých som náhodne stretol, v otvorenom vozni do „štvorky“, v ďalšej skupine sedadiel sa usadzuje ďalšia trojica hercov, podľa rečí v rozhovoroch účastníci poobedného protestu v Bratislave.

Niekoľko minút pred odchodom vlaku sa do vozňa pokúša nastúpiť trojica černochov. Pre mňa farba pleti absolútne nepodstatná, pre trojicu hercov vedľa nás maximálne rušivý element. Krajný výtržník vstáva zo sedadla, v štýle SBS-kára zaberie svojim telom dvere a mladíkov do vozňa pustiť nechce. Vysvetľuje im to takým množstvom nadávok za minútu, že aj tí najväčší hulváti tejto republiky snímajú klobúky z hláv a šúchajú nohami.

 

Muži inej farby pleti sa nenechávajú vytočiť, ich inteligencia je očividne na inej úrovni, po minúte to výtržníka pravdepodobne prestáva baviť, aj na výzvy svojich „kumpánov“ si sadá, mladíci prechádzajú popri nich. Sadajú si na miesta približne o 15 metrov ďalej, vybrať si miesto v tom istom vozni však z ich strany bolo nelogické, pre gradáciu príbehu zrejme nevyhnutné. Áno, mali na to absolútne právo, hypotéza, že nemali dôvod hľadať si miesta v inom vozni, sa však nezakladá na logike a pravde, museli im byť jasné, že extrémne zmýšľajúci a živočíšnosťou posadnutí ľudia si pokoj nedajú.

Počas hodinovej cesty vlakom sa okrem pokrikov, ktoré si v hre asi zaplatila europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová – aj zlá reklama je reklama – dozvedáme aj o hodnotách a zásadách, ktoré trojica výtržníkov vyznáva. Nesúhlas s príchodom imigrantov = v poriadku, chuť niekoho podrezať či dokopať = niekde sa stala chyba.

Blížime sa ku Galante, ktorá je cieľovou stanicou výtržníkov a ktorá je vzdialená asi desať minút cesty od Šale – cieľovej stanice pre mňa aj pre černochov. Z rozhovorov výtržníkov počujeme my najbližšie sediaci hecovačky ako „ideme na to“, jeden z nich si na hlavu naťahuje kuklu, šípim vo vzduchu roztržku. Vystúpenie z vlaku si trojica extrémistov spestruje útokom na nič netušiacich černochov, ktorí sú obeťami niekoľkosekundového násilia, „našťastie“ len s použitím rúk a nôh, bez zbraní s ostrým zakončením či vystreľujúcimi nábojmi.

Namiesto opony padá v závere hry na zem sklo z vybitého okna vo vlaku. Jeden z výtržníkov hádže do neho kameň, dej nádherne graduje, dôchodcovia, ale aj my, o niekoľko desaťročí neskôr narodení, máme značné problémy so správnym fungovaním srdca.

Vlak bude mať od Šale kvôli ošetreniu napadnutých mladíkov meškanie, ešte viac, ako samotná ujma človeka inej rasy, ktorá je len výsledkom násilia, všetkých prítomných mrzí, že sa týmto počinom vrátil svet o niekoľko storočí nazad a schytali to tí, ktorí s tým nemajú nič spoločné. Hra nesie jasný odkaz, necháva diváka premýšľať, otvorený koniec (doslova otvorený v okne) režisér hry dokonale premyslel. Tí, ktorí ste túto tragikomédiu ešte nevideli, nezúfajte, herci prisľúbili opakovanie hry. Je to predsa ich život, ich zmýšľanie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?